Gezegen Enerjileri- İç Gezegenler

Her insanın bir doğum haritası vardır. Yaşadığımız hayata ışık tutmak için incelediğimiz ve inanılmaz göstergelerle karşılaştığımız şematik bir haritadır doğum haritası. Nasıl bir içsel enerjimizin olduğunu, yaşam misyonumuzu, nasıl ilişki kurduğumuzu, nasıl iletişim kurduğumuzu, bu hayatta yaşayacağımız muhtemel olayları gösterir. Doğum haritamızdaki en önemli enerji noktaları gezegenlerdir ve içimizde bir gökyüzü vardır. Haritamızdaki gezegenlerin enerjileri olumlu işlediği zaman harika süreçler yaşarız ve muhteşem sonuçlar elde ederiz. Lakin gökyüzü her zaman olumlu açılarla ilerlemez. Sert açılar altında doğduğumuz takdirde de, bu hayatta sınanacağımız noktalar bizi haddinden fazla yıpratabilir. Bu durumun farkında olmak ve hangi hayat alanında nasıl süreçler yaşayacağını bilmek kişinin “ ne yapmalıyım?” ya da “ ne yapmamalıyım?” gibi soruları yanıtlamasını kolaylaştırır.

Gezegenleri İç gezegenler ve Dış gezegenler olmak üzere ikiye ayırırız. İç gezegenlerin ifade ettiği konular karakterimizle ilgili önemli ipuçları verirken, dış gezegenler ise daha çok içine doğduğumuz jenerasyonla ilgili bilgiler verir.

İç Gezegenler                                                          

Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars

Dış Gezegenler

Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluto

Güneş

Aslan burcunu yönetir, koç burcunda yücelir. Ego, Güneş’i anlatan en iyi kelimedir.  Zodyağın ilk burcu olan koç burcu da egoyu anlatır. Güneş bu yüzden Koç burcunu çok sever. Güneş’in ve Aslan Burcunun düştüğü hayat alanında bize, Yaradan tarafından “Mutluluk” bahşedilmiştir.

“Burcun nedir?” sorusuna verdiğimiz cevap Güneş burcumuz olur. Bir doğum haritasındaki en önemli parametre Güneş’tir. İrade, güç, özgüven, benlik, ego bu tarz kavramları anlatır. Karakterimizle ilgili en önemli ipuçlarını bize Güneş sunar. Güneş, doğum haritamızda hangi eve (hayat alanına) düşmüşse motivasyonumuzu o alanda ortaya çıkarmak için mükemmel bir güç elde ederiz. Bunu nasıl yapacağımızın cevabını almak için ise düştüğü burca bakarız. Örneğin Güneşiniz doğum haritasında 2. eve düşmüşse ve Koç burcundaysa, kişi sahip olduğu maddi manevi değerler açısından zengin olacaktır. Güneş cömertlikle ilgilidir. Koç burcuna düşen Güneş, kişinin bu hayatta en çok kendisine karşı cömert olacağına delalet eder.  

Bir doğum haritasında babayı ve kadınlar için evleneceği erkeği gösterir. Güneş’i güçlü olan kadınlar güçlü bir baba figürüyle dünyaya gelip, güçlü bir eş ile hayatlarını devam ettirirler.

Güneş’in aldığı zararlı açılar, kişinin özgüvenini, iradesini zedeleyecek nitelik taşır. Yararlı açılar ise kişinin kendini gerçekleştirmesi için çok büyük şanslar elde edeceği fırsatlar yakalayacağı yönünde yorumlamalar yapılır.

Güneş bizim ‘oldurma enerjimizdir’. Kendimizi gerçekleştirmemiz için Güneş’imizi parlatmamız gerekir. Bu hayata ne için geldiğimiz ve hayat misyonumuzu bulmamız için Güneş’imize bakmalıyız.

Ay

Yengeç burcunu yönetir, boğa burcunda yücelir. İnsanları sevme şeklimizi, duygularımızı nasıl yaşadığımızı, annemizi nasıl gördüğümüzü anlamak için Ay burcumuza bakılır. Bir haritada Ay anneyi ve erkek haritasında ise erkeğin evlendiği eşini gösterir. Hangi hayat alanında şefkat ve merhamet gösterdiğimizi, hangi hayat alanına “ait olma” duygusu yaşadığımızı bize Ay ve Yengeç burcunun düştüğü hayat alanı söyler. Ay zarar gördüğü ya da hoşuna gitmeyen burçların birindeyse (akrep, koç, başak, oğlak gibi) veya sert açılar altındaysa kişinin sevmek ve sevilmek ile ilgili koşullarının çok yüksek olduğunu ve anneyle ilgili bazı problemlere işaret eder. Mükemmele ulaşmak istedikçe yani koşullarımız yükseldikçe ayın enerjisi olumsuz işlemeye başlar. Çünkü koşulsuz sevmek, şartlar için diretmemek ve akışına bırakmak ayın işleyişini pozitif etkileyecektir. “En karanlık zamanlarımızdan aydınlığa nasıl çıkabiliriz?” sorusunun cevabını doğum haritamızda ayın düştüğü burç ve ev verecektir.                  

Merkür

İletişim ve zeka gezegenidir.  İnsanlarla nasıl iletişim kurduğumuz, bize bir şey söylendiğinde onu nasıl anladığımız, nasıl düşündüğümüz, dış dünyayı nasıl algıladığımızı görmek için Merkür burcumuza bakarız. Düştüğü evde sorularımız olur.  Merkür neredeyse aklımız oradadır diyebiliriz. Merkür doğum haritamızda güçlüyse zeki insan tabiri bizim için kullanılabilir. Akslara ve yönettiği burçlara düşen gezegenler doğum haritamızda güçlüdür ifadesini kullanırız. Merkür İkizler ve Başak burcunu yönetir. Klasik Astrolojiye göre Başak burcunda yücelir. Modern Astrolojiye göre ise Kova burcunda yücelir.

Venüs

Venüs denince akla aşk gelir. Aşk, para, kadın… Venüs boğa ve terazi burçlarını yönetir. İlişkiler, evlilik, ortaklıklar gibi konuları ifade eder. Eş bize nerden-nasıl gelir sorusunun cevabı, doğum haritamızda venüsün düştüğü burca, eve ve venüsün diğer gezegenlerle açılarına bakılarak cevaplandırılmaya çalışılır. Hayatın hangi noktalarından keyif aldığımızı, arzularımızı da Venüs söyler. Venüs doğum haritamızda güçlü ve sağlam bir konumdaysa ve malefik gezegenlerden( Satürn, Mars, Pluto) sert açılar ( kare-karşıt) açılar almıyorsa arzularımızı yaşama olasılığımız yükselir. Eğer Venüs düşük konumda ve sert açılar altındaysa istediğimiz ilişkinin veya parasal durumun gerçekleşme olasılığı düşüktür. Venüs çakrası egzersizler, meditasyonlar, ritüeller… Bu noktanın güçlenmesine katkı sağlayacaktır.

Mars

Savunma mekanizmamızdır. Kendimizi tehdit altında hissettiğimiz zaman nasıl tepkiler verdiğimizi doğum haritamızdaki marsa bakarak söyleyebiliriz. Doğum haritamızda Mars neredeyse, bu hayatta eforumuzu en çok neye harcadığımızı görebiliriz. Aksiyonlarımızı, tepkilerimizi ve olma enerjimizi ifade eder. Aynı zamanda bizim bu hayatta neyi heba ettiğimizi de gösterir. Örneğin; Marsı İkizlerde olan bir kişi bu hayatta zekasını, yakın çevresini, iletişimini, eğitimini heba ediyor olabilir. Mars; koç ve akrep burçlarını yönetir. Eğer Mars haritada güçlü konumdaysa kişinin atacağı adımlar ve göstereceği tepkiler onu pişmanlığa sürüklemez. Göstereceği tepkilere dikkat etmesinde fayda vardır zira Mars savaş, cinsellik ve cazibe ile ilişkilendirilir. Marsın enerjisi negatif anlamda aktive olursa kişi “herkesle savaşmaya hazırım” enerjisini de aktive etmiş konuma gelecektir. Mars rahat etmediği bir burçtaysa yani terazi ya da boğa gibi daha dişil enerjisi yüksek burçlardaysa, kişinin tepkileri, reaksiyonları, aksiyonları daha naif- karşı tarafı düşünen ve zaman zaman pişmanlık yaratan enerjiler açığa çıkarabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir