Sporun Kontrollü Normalleşmesi

Bilimsel araştırmalara göre 2 metrelik bir sosyal mesafe, havaya saçtığımız aerosoller ve partiküllerden kaçınmamız için hayati bir önem taşıyor. Bu korumanın COVID-19 pandemisinden sonra daha da önem kazanması, hayatımızı her alanda değiştirecek bir unsur olarak öne çıkıyor. Spor müsabakaları da bu değişimden nasibini alacak gibi görünüyor. Futbolda UEFA, EURO, 2021 yılına ertelenmişken İstanbul’da düzenlenecek UEFA Şampiyonlar Ligi finali için yeni bir tarih belirlenmedi. Türkiye Futbol Federasyonu, profesyonel futbol liglerinin 12 Haziran’da yeniden başlayacağını açıklamasına rağmen bir erteleme söz konusu olabilir. Basketbolda NBA sezonu süresiz olarak ertelenmişken Turkish Airlines Euroleague için komisyon 24 Mayıs’ta sezonun devamı için nihai kararın verileceğini açıkladı. Türkiye Basketbol ve Voleybol federasyonları sezonun geri kalanının oynanmayacağını duyurdu ve Türkiye’de bu sporlar için ilk defa “Beyaz Sezon” ilan edildi. Takım sporları içinde en az birebir temasın yaşandığı voleybolda CEV 2020 takviminin tamamiyle iptal edildiğini açıkladı. Hatta Fransa Ligi, kalan haftalarına rağmen tescil edildi ve Paris Saint Germain şampiyon ilan edildi.

Futbolda UEFA EURO 2021 yılına ertelenmişken İstanbul’da düzenlenecek UEFA Şampiyonlar Ligi finali için yeni bir tarih belirlenmedi. Basketbolda NBA sezonu süresiz olarak ertelenmişken Turkish Airlines Euroleague için komisyon 24 Mayıs’ta sezonun devamı için nihai kararın verileceğini açıkladı. Takım sporları içinde en az birebir temasın yaşandığı voleybol için ise CEV 2020 takviminin tamamiyle iptal edildiğini açıkladı. Hatta Fransa Ligi, kalan haftalarına rağmen tescil edildi ve Paris Saint Germain şampiyon ilan edildi.Bu bilgilere rağmen takımlar önce evden bireysel antrenmanlarla, sonrasında ise sık test yaptırma, ateş ölçümü, maske ve eldivenle korunma, küçük gruplar halinde geniş bir alanda topla çalışma, sahaların ve ekipmanların dezenfekte edilmesi, duşların kullanılmaması gibi önlemlerle kendini hazırlamaya ve yeni “hijyen devrimine” entegre etmeye başladı.

En sevindirici ve düşündürücü bir haber olarak Bundesliga’nın 16 Mayıs’ta kaldığı yerden devam edeceği açıklandı. Yeni düzenlemeye göre maç kadrosu ateş ölçümü ve test ile sahaya girebiliyor, yedek kulübeleri sosyal mesafeye göre ayarlanıyor, yedekte duran herkes maske takıyor, sahada takım kadroları dışında sadece izin verilen yetkililer ve basın mensupları bulunabiliyor, sahaya futbolcular tarafından tükürülmesinin önüne geçiliyor ve oyundan çıkan futbolcuya maske takması zorunluluğu sağlanıyor ancak o sırada her iki takımdan da 11’de bulunan futbolcular ve saha hakemleri hiçbir koruma olmadan sahada bulunabiliyor. Ruhr derbisi olarak anılan Borussia Dortmund-Schalke 04 maçında Erling Haaland golden sonra takım arkadaşlarıyla sosyal mesafeli gol sevinci yaparak tarihe geçti, ancak maç esnasında köşe vuruşları, serbest vuruşlar ve ceza sahasına yakın tehlikeli bölgelerdeki sert müdahaleler gözden kaçmadı. Geniş bir alanda oynanmasına rağmen futbol günümüzde kompakt oynandığı için takımlar daha dar bir alanda kümelenip pozisyon alıyorlar. Koronavirüsten önce, maalesef partiküllerin ve aerosollerin yayılımını futbolcuların ağzından ağırlaştırılmış gösterim yoluyla televizyonlarda da görüntüleyebiliyorduk. Sıkı markaj, köşe vuruşlarında yer paylaşımı gibi rakip ile yakın temasa gereksinim verecek durumlarda bu yayılımın önüne geçilemeyebilir. Belki de günümüzün futbolunda sık kullanılan tiki-taka, gegenpress gibi pozisyon felsefelerine sosyal mesafeyi ve başarıyı aynı anda sağlayabilen bir alan savunması ve alan hücumu felsefesi de oluşturulabilir.

Basketbol için ise hala bir antrenman deneyimi bulunmadığı için (Takımlar futbol sahaları gibi açık alanda antrenmanlara yeni yeni başladı) ve daha dar bir sahada daha az kişiye rağmen bireysel olarak sahanın daha küçük bir parseline hakim olacağı için oyuncuların adaptasyonunun daha zor olacağı beklenebilir. Top hakimiyeti için parmak hassasiyetinin önemli olduğu bir sporda belki de bir inovasyon olarak özel ve bu hassasiyeti koruyan eldivenlerin tasarımı ve kullanımını ileriki yıllarda görebiliriz. Basketbolcuların şut formunu ve dribbling kabiliyetini nasıl koruyacağı ise merak konusu.

Bireysel sporlar için ise öngörülen, artık dış mekana bağlı sporlara daha fazla eğilim yönünde. Bisiklet, jogging gibi sporlar, yılın 2. yarısının daha sıcak geçeceğini de varsaydığımızda revaçta olacaktır. Tabi dış mekan sporlarında da sosyal mesafenin sağlanması gerekir. Sıradan bir Zeytinburnu Sahili bisiklet turu için herkesin birbirinin tavşan atleti olması gerekiyor gibi görünüyor. Ayrıca bireysel sporlarda bazı olimpik sporların geleceği de değerlendirilebilir. Tokyo 2020 olimpiyatlarının ertelendiği de düşünüldüğünde olimpik sporcular şu zamanda sadece bireysel olarak çalışabiliyor. Rekabetin ve temasın had safhada olduğu hentbol, boks, güreş gibi sporların akıbeti de merak konusu. Bazı spor branşları tedbir kapsamında olimpiyat programından çıkarılabilir bile. Tamamen bireysel rekabete dayalı okçuluk, dart, atletizm, bilardo gibi sporlarda ise Hollanda okullarında uygulanan pleksiglas siperlik yönteminin denendiğini görebiliriz.

Ronnie O’Sullivan senenin ikinci yarısında snooker masasına eldivenle gelirse şaşırmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir