MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ NEDİR ?

İsmini duymanın bile insanda merak uyandırdığı bir meslek: mekatronik mühendisliği. Bugünkü yazımızda sizlerle ismi gibi enteresan bir meslek olan “Mekatronik Mühendisliği“ hakkında konuşacağız.

Mekatronik mühendisliğini kısa ve öz bir şekilde açıklayacak olursak; yazılım, elektronik ve makine mühendisliğinin bir araya gelmesi ile oluşmuş bir mühendislik programıdır. Biraz daha derine inecek olursak mekatronik mühendisi, üretim sürecindeki değişiklikleri uygulamaya koymadan önce, montaj hattı verimliliği ve maliyet gibi faktörleri göz önünde bulundurarak iyileştirmeler yapmak için çeşitli yöntemlerle testler yapar.

Üniversite tercih döneminde bu bölümü tercih etmek isteyen geleceğin mühendis adayları, üniversite sınavına SAY (sayısal) alanında girmek zorundadır. 2020 yılı YÖK Atlas verilerine göre mekatronik mühendisliğine giren son kişi 29.000. sırası ile Yıldız Teknik Üniversitesini kazanmıştır. Akademik bilgilerden sonra gelelim bu mekatronik mühendisleri ne iş yapar, görev alanları nerelerdir konusuna.

Mekatronik mühendisleri robotik, tıbbi teknoloji, insan-makine etkileşimi, üretim, insansız hava ve kara taşıtları gibi sahalarda çalışabilirler. Mekatronik mühendislerinin sorumlulukları şu başlıklar altında toplanabilir:

  • Mevcut geliştirme veya üretim prosedürlerini analiz etmek ve iyileştirmeler önermek,
  • Geliştirme veya üretim projeleri için teknik ve kaynak gereksinimlerini belirlemek,
  • Verimliliği, kaliteyi veya performansı artırmak için teknik tasarım veya süreç değişiklikleri önermek,
  • Bilgisayar kullanarak karmaşık mekanik, elektronik veya diğer mühendislik sistemlerinin modellenmesi, simülasyonu ve analizini yapmak,
  • Mekanik, elektronik sistemleri ve bilgisayar teknolojilerini kullanarak endüstriyel sorunlara yeni çözümler geliştirmek,
  • Çeşitli teknolojileri entegre ederek yeni ürünler tasarlamak,
  • Ürün hatları için yeni elektro-mekanik konseptler geliştirmek,
  • İnsan işgücü kullanımının tehlikeli olabileceği; sualtı arama, madencilik veya ormancılık gibi alanlar için bilgisayar, elektronik ve mekanik destekli yöntemler geliştirmek,
  • Yeni mekatronik ekipmanın fizibilitesini, maliyetini veya performans faydasını belirlemek için çalışmalar yürütmek.

Bu seçeneklere gelişen teknoloji ile birçok madde eklenebilir, ayrıca gelecek süreç için oldukça ihtiyaç duyulacak bir mühendislik alanı olduğunu söyleyebilirim. Şimdi mesleğin ne olduğunu, çalışma alanlarının neler olduğunu görmüş olduk. Sıradaki soru ise bu mekatronik mühendisleri ne kadar maaş alıyorlar?

  Üzülerek söylemem gerekir ki birazdan okuyacağınız satırlar ülkemizde henüz mekatronik mühendisliğine verilen değerin beklenenin altında olduğunu gösterecek. Kariyer.net verilerine göre en düşük ücret 2.300 TL iken, en yükseği 5.440 TL olarak gözüküyor. Firmaların mekatronik mühendislerine verdiği ortalama ücret ise 3.200 TL bazında. Fakat istisna olarak bünyesinde çalıştığınız firmanın veya kurumun da önemi vardır.

Bu mesleğe yönelik eğitim almış insanların avantajları nelerdir peki? Mekatronik, klasik sistemlere göre disiplinlerarası bir bilim dalı olduğundan; ileri teknolojik, robotik, otomasyon, görüntü işleme ve kontrol dallarıyla ilgilidir. Bu sebeple pek çok alanda çalışma imkanı sağlamaktadır.

Üniversitelerin lisans programından yeni mezun bir mekatronik mühendisinin yurt dışında iş bulması biraz zor olacaktır fakat edinilen tecrübe ile bu oran doğru orantılı olarak artacaktır.

   Ancak dediğimiz gibi her geçen gün gelişen teknoloji sektörü ve bu sektörün gelişmesi ile doğacak ihtiyaçlar mekatronik mühendisliği sektörünün de hak ettiği yere gelmesini sağlayacaktır.

Yazımı bitirirken son olarak sizlere söylemek istediğim tek şey: Her ne olursa olsun merak ettiklerinizi araştırın, araştırmak hayatınızdaki en güzel bağımlılık olacaktır. Bir sonraki yazıma kadar sağlıklı ve mutlu kalın.

Umutcan Recep Topcuoğlu

İsmim Umutcan Recep TOPCUOĞLU .19 yaşındayım ve Ankara'da doğdum . Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü birinci sınıf öğrencisiyim. Boş vakitlerim de sevdiğim konular üzerinde araştırma yapmaktan hoşlanır ve karikatür okumayı çok severim. Sohbet etmekten ve bilgisayar oynamaktan da aşırı zevk alırım . Bunun yanı sıra kendimi yazılım sektöründe geliştirmeye ve proje geliştirmeye adadım.

One thought on “MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ NEDİR ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir