FIRÇALIYORUZ AMA NE İLE?

Ağız temizliğinin en önemli hedefi şüphesiz dişler üzerinde biriken ve dental plak olarak adlandırılan bakteriyel film tabakasını ortadan kaldırmaktır. Bu plak kaldırılmadığı takdirde gingivitis oluştuğu daha sonra düzenli bir diş bakımı yapıldığında gingivitisin kontrol altına alındığı görülmektedir. Bu bakımdan değerlendirildiğinde dental plak ve periodontal hastalıklar arasında neden-sonuç ilişkisi olduğu görülmektedir. 

Temiz bir diş yüzeyinde dental plağın oluşması ve görülmesi için 24 saat gibi kısa bir süre yeterli olmaktadır. Bu nedenle dişlerin kendi kendini temizlemesi gibi bir durum geçmiş yıllarda ilgi görse de günümüz gelişmiş toplumunda söz konusu olmamaktadır. Bu düşünceler ışığında diş temizliğinde etkin mekanik kuvvetler kullanılması gerektiği bir kez daha vurgulanmaktadır. 

Etkin Mekanik Diş Temizliği 

2 yolla yapılmaktadır: Profesyonel diş taşı temizliği ve bireysel uygulamalar. 

Bireysel Uygulamalar 

Diş plağı kontrolünde bireysel olarak uygulayabileceğimiz en güvenilir ve tercih edilen yöntem diş fırçalarıdır. Ancak bireyler genel olarak oklüzal ve fasiyal temizliği etkin olarak yapmalarına rağmen diş arası temizliğini göz ardı etmektedir. 

Peki Hangi Diş Fırçası Etkin Temizleme Sağlar? 

Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalarda bireysel yaklaşım söz konusudur. O yüzden bir genelleme yapıp spesifik bir diş fırçası modelinden söz etmek maalesef çok mümkün olmamaktadır. Yapılan açıklamalar bireylerin yeterince motive edildiği ve eğitildiği durumlarda herhangi bir modern diş fırçasının ağız hijyen uygulamalarında yeterli olduğu görüşündedir. 

Ben Hangi Fırçayı Tercih Etmeliyim?

Boyut 

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri diş fırçasının boyutudur. Fırçanın ağzınınız her yerine ulaşabilecek bir boyutta olması gerekmektedir. Ağız yapınız küçük ve dişleriniz ulaşılması zor konumlarda değilse orta boyutlu bir fırça sizin için yeterli olacaktır. Fakat ağız yapınız büyük olsa bile büyük bir fırça tercihinde diş fırçasının hareketlerini kontrol edebilmek ve fırçayı yönlendirmek zor olacağından etkin bir temizliğe engel olabileceği unutulmamalıdır. 

Fırça Kıllarının Yapısı 

Toplumumuzda sert diş fırça kıllarının daha etkin temizlik yaptığına dair yanlış bir düşünce yapısı bulunmaktadır. Sert kıllı diş fırça seçimi dişinizin aşınmasına sebep olmakla kalmaz aynı zamanda gingival dokulara da zarar vererek çürük oluşumunu hızlandırmaktadır. Yumuşaklığa ek olarak keskin uçlu olmayan uçları yuvarlatılmış naylon veya polyester kıllara sahip diş fırçaları da önerilmektedir. 

Motive olamayan, el becerileri gelişmemiş, fiziksel engelleri nedeniyle geleneksel diş fırçalarını kullanamayan bireylere ise elektrikli diş fırçası kullanımı daha etkin temizleme sağlayabilmektedir. Elektrikli diş fırçalarının geleneksel diş fırçalarına göre daha etkin bir temizlik sağladığına dair henüz bir görüş birliği bulunmamakla beraber dişlerin ara yüzlerinde ve yumuşak dokularda daha etkili temizlik sağladığına dair çalışmalar bulunmaktadır. Ancak elektrikli diş fırçalarının bilinçsiz kullanımının dişler ve yumuşak dokularda oluşturduğu hasarlar da bilinmektedir. Elektrikli fırçalarının yatalak hastalarda, ortodonti tedavisi gören çocuklarda, engellilerde kullanılması önerilebilir.  Ağız bakımı konusunda bilinçli ve dikkatli olan bireylerde ise geleneksel ve elektrikli diş fırçaları dönüşümlü olarak kullanılabilir. 

Birçok hastaya geleneksel olarak dört sıra kıl demetli, çok ve yumuşak naylon kıllı ve normal, elektrikli olmayan bir diş fırçası önerisi yapmak yeterli olacaktır. 

Dişlerimizi Hangi Sıklıkla Fırçalayalım?

İdeali her yemekten sonra günde 3 defa fırçalamaktır. Ancak günlük yaşantımızı göz önünde bulundurduğumuzda günde 2 defa fırçalamanın zorunlu olduğunu söyleyebiliriz. 

Diş Fırçalarımızı Hangi Sıklıkla Değiştirelim?

ADA (American Dental Association)’ya göre dişlerini günde 2 defa fırçalayan bir kişinin 3 ayda 1 defa diş fırçasını değiştirmesi yeterli olacaktır. Hal böyleyken diş fırçamızı ne zaman değiştirmemiz gerektiğini fırça kıllarının yamulmasından, eskisi gibi etkin temizleme sağlamamasından biz de kolaylıkla anlayabilmekteyiz. Aynı zamanda diş fırçalarımızı bakteri oluşumundan korumak da çok önemli bir adımdır. Bunun için sıklıkla kapaklar kullanılsa da bu kapaklar aslında düşündüğümüz kadar masum değiller. Diş fırçalarını ıslak bir şekilde bu kapaklara kaldırdığımız zaman istemeyerek de olsa bakterilerin üremesi için elverişli bir ortam oluşturmuş oluyoruz. Bu yüzden fırçalarımızı dik bir şekilde kuruttuktan sonra kapakla kapatıp saklamanın daha güvenli bir saklama yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Bireysel olarak diş fırçasıyla yapmış olduğumuz plak temizliği haricinde yine de 6 ayda bir defa profesyonel diş taşı temizliği yaptırılması tam bir ağız hijyeni için gerekli görülmektedir. 

Tüm bunların yapılması periodontal hastalıkların önlenmesi ve ağız hijyeninin sağlanması konusunda bugün için en etkili yaklaşımlardır.

2 thoughts on “FIRÇALIYORUZ AMA NE İLE?

 • 11 Şubat 2021 tarihinde, saat 23:56
  Permalink

  Oldukça verimli bir yazı, aslında herkesin bildiğini zannettiği konulara daha derinlemesine bir yorumu anlaşılabilir bir dille güncel olarak anlatmışsınız, yazınız ve emeğiniz için teşekkürler kaleminize sağlık.

  Yanıtla
  • 27 Şubat 2021 tarihinde, saat 14:16
   Permalink

   Çok teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir