OLAĞANÜSTÜ BİR KAÇIŞ PLANI

İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra doğu ve batı olarak ikiye bölünen Almanya’da 13 Ağustos 1961’de yapımına başlanan ve 9 Kasım 1989’da yıkılan Berlin Duvarı, yıkılışının üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen hafızalara “utanç duvarı” olarak kazındı.

Doğu Almanya’da yaşayan vatandaşların Batı Almanya’ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman Meclisi’nin kararı ile örülmeye başlanan ve 155 km uzunluğunda olan bu duvar, Batı Almanya’ya kaçmak isteyenler için aşılması imkansız olarak görülüyordu. Nitekim yıllar geçtikçe gözetim kuleleri, ölüm şeridi ve iç duvar gibi unsurların eklenmesiyle duvarın etrafındaki önlemler arttırıldı ve kaçma girişiminde bulunanlar acımasızca cezalandırıldı.

Böyle bir baskı ortamında Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya kaçmak isteyen Winfried Freudenberg ve eşi Sabine duvarı aşmanın kolay olmadığını biliyorlardı ve bunun için olağanüstü bir plan yaptılar. Bu plana göre genç çift, ev yapımı bir balonla Batı Almanya’ya geçecekti.

Winfried Freudenberg

Mühendis olan Winfried, tüm tehlikeleri göze alarak bir balon yaptı. Birkaç ay süren hazırlıklarının sonunda 7 Mart 1989 gecesi, hava koşullarının uygun olduğunu düşünerek kaçmaya karar verdiler. Gece yarısı Winfried’in çalıştığı basınç düzenleme istasyonuna gidip balonu gazla doldurmaya çalıştıkları sırada, oradan geçen bir genç durumu fark edince polise haber verdi.

Polislerin geldiğini fark ettiklerinde balon henüz yeteri kadar gazla dolmamıştı. İki kişiyi birden taşıyamazdı. Bu yüzden Winfried ve eşinin bir karar vermek için saniyeleri vardı. Sonunda Winfried eşini ardında bırakarak balonla havalandı. Sabine ise Winfried’in gidişini çalılıklara saklanarak izledi.

Bu ani kalkışla birlikte yapılan plan bozuldu ve artık uçuşun başarılı olması tamamen hava koşullarına bağlıydı. Balon üzerinde kontrolü sağlayamayan Winfried zaman zaman sıcaklığın -20 dereceyi bulduğu yüksekliklere çıkarak beş saat boyunca uçtu. Ancak bu yolculuk Batı Berlin’in Zehlendorf semtinde acı bir şekilde son buldu.

Balon bulunduğunda bir ağaca takılmış haldeydi

Eşiyle birlikte yeni bir hayat kurma ümidiyle yola çıkan Winfried’in cesedi bulunduğunda soğuktan donmuş ve tüm kemikleri kırılmıştı. Geride kalan Sabine için ise durum oldukça zordu. Doğu Almanya Gizli Servisi tarafından sorguya çekildikten sonra serbest bırakılan genç kadın, eşinin ölümünden çok kısa bir süre sonra Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla birlikte tek başına Batı Almanya’ya geçerek hayatına bu acı dolu hikaye ile devam etti.

Spor salonunda yere serilmiş halde duran balon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir