DERİN ÖĞRENME VE SAĞLIK ALANINDAKİ UYGULAMALARI

Giriş

Yapay zeka, insanın düşünme, karar verme ve uygulama yeteneğini makinelere kazandırmaya çalışmasına denir. Yapay zeka pek çok alt alandan oluşmaktadır. Bunlar; makine öğrenme, doğal dil işleme, konuşma ve robotik sistemlerdir.

Genel olarak makine öğrenme, ham veriden bilgi çıkararak bu bilgiyi modellerle temsil etmek için algoritmalar kullanmaktadır. Son yıllarda yaşanan hızlı teknolojik gelişmeler ile makine öğrenme çok özellikli bir hal almıştır. Bu modern yapay zeka teknoloji, makine öğrenmenin alt alanı olan Derin Öğrenmedir.

Derin Öğrenme

Derin öğrenme, makinelerle dünyayı algılamayı ve anlamayı kolaylaştıran ve en çok kullanılan yapay zekadır. Görüntü işleme, ses tanıma alanlarında ciddi başarılar elde etmiştir. Derin öğrenme yüz tanıma, plaka tanıma, parmak izi okuma ve tıp alanında teşhis-tedavi-öneri sistemlerinin geliştirilmesinde kullanılmaktadır.

Derin Öğrenmede Kullanılan Araçlar

Google, Facebook, Baidu, Microsoft gibi firmalar derin öğrenme üzerinde çalışmalar yürütmektedir. Eğitim verilerinden özellik saptama yapabilen sistemler oluşturmak için ileri teknoloji, çok seviyeli derin sinir ağları kullanılan derin öğrenme; ciddi yatırım ve araştırmanın yapıldığı bir alandır. Açık kaynak veya ücretli yazılımlar kullanarak derin öğrenme uygulaması yapılabilir.

Sağlık Alanında Derin Öğrenme Uygulamaları

Sağlık alanında derin öğrenme teknolojileri, doktorların tıbbi görüntüleri analiz etme, hastalıkları doğru bir şekilde teşhis etme ve kişiselleştirilmiş ilaç sağlama yeteneklerini de geliştirmektedir. Makine öğrenme tıbbi görüntüleme alanında kullanılır ve bilgisayar destekli tanı, görüntü kaydı, görüntü çıkarma ve görüntü kılavuzlu tedavi gibi çeşitli hizmetleri kolaylaştırır. Derin öğrenme, makine öğrenme altında bir dizi algoritmadır. Derin öğrenme teknolojisinin kullanıldığı belirli alanlar şunlardır: Hızlı teşhis, bilgisayar destekli teşhis, sigorta dolandırıcılığı, ilaç keşfi… Bu alanlar derin öğrenmenin en çok kullanıldığı alanlardır.

Derin öğrenme hızlı ve yaygın bir biçimde teknolojik kullanım alanı buldu. Derin öğrenmeyi ilk benimseyenler ve uygulayanlar Google, Facebook, Baidu, Microsoft, Apple ve Amazon gibi uluslararası büyük şirketlerdi. Bu yüzden derin öğrenme kısa sürede küreselleşti ve her yere ulaştı.

One thought on “DERİN ÖĞRENME VE SAĞLIK ALANINDAKİ UYGULAMALARI

  • 10 Nisan 2021 tarihinde, saat 21:19
    Permalink

    Bilgiler için teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir