Kod Yazma Editörleri Nelerdir?

Kod yazma editörleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Kod yazmak için editörlere ihtiyacınız yoktur aslında. Basit bir metin belgesiyle bile harikalar yaratabilirsiniz. Ancak editörler, kod yazmada sizi daha verimli, hızlı ve akıcı bir hale getirir, kod hatalarının incelenmesinde ve bu hataların nasıl düzeltilebileceği konusunda size yardımcı olurlar. Peki sizin için en doğru kod düzenleyicisini nasıl bulacaksınız? Gelin hep birlikte biraz göz atalım.
Öncellikle ne üzerine kod yazdığınız veya yazmak istediğiniz üzerinde durmak gerek. Örneğin bir İOS uygulama proglamlamak mı istiyorsunuz yoksa web tasarımı ve geliştirimi üzerine çalışacaksınız?
1) Visual Studio Code

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan Visual Studio Code uygulaması, en çok kullanılan kodlama araçlarının başında gelir. Visual Studio Code, onlarca farklı kodlama diliyle çalışmanıza olanak sağlıyor ve istediğiniz dili eklenti olarak ekleyebiliyorsunuz. Ara yüzünü istediğiniz gibi özelleştirerek size en uygun olan çalışma görüntüsüne ulaşabilirsiniz. Linux, Windows ve MacOS platformlarını desteklemesi sayesinde dilediğiniz işletim sisteminde programlama yapabilirsiniz.
2) Brackets

Daha çok web geliştiriciler tarafından tercih edilen Brackets uygulaması kod yazarken sizi içine çekmeyi başarıyor. Anlık önizleme özelliğine sahip olduğunu özellikle belirtmek isterim. Kod yazmayı sizin için zevkli hale getiren bu uygulamanın altyapısı Adobe tarafından geliştirilmiştir. Bu uygulama da Visual Studio Code gibi Linux, Windows ve MacOS platformlarını desteklemektedir.
3) Sublime Text 3

Hemen hemen kod yazmayı bilen herkesin bildiği Sublime Text 3 en çok tercih edilen editorlerin başında gelir. Basittir, açıktır ve uygulamayı açar açmaz kod yazmaya başlayabilirsiniz. Bracket ve Visual Studio Code gibi Linux, Windows ve MacOS desteği bulunmaktadır fakat diğerlerinden en büyük farkı ücretli olmasıdır. Ücreti tek seferlik 80$ gibi bir fiyat.
4) Notepad++

Notepad++ Windows bazlı makineler için geliştirilmiş bir editördür. Linux kullanıcıları da Wine aracılığıyla kullanabilir. Bu editör ücretsiz yazılım olarak dağıtılır ve ayrıca GitHub’da repository’si (depo) bulunmaktadır. Tıpkı öbür topluluk projeleri gibi, üçüncü kişilerin ürettiği eklentiler de desteklenmektedir. Sadeliğiyle bilinen uygulama o kadar hafiftir ki mobil versiyonu bile vardır.
5) Xcode

Apple dünyasında yer alan cihazlar için uygulama yazdığımızda genellikle Swift programlama dilini kullanıyoruz. Xcode İOS, MacOS ve İpadOS işletim sistemleri için kod yazmamızı sağlayan araçtır. C, C++ ve Java yazabildiğiniz bu editör tahmin edilebileceği gibi yalnızca MacOS işteim sistemli cihazlarda çalışmaktadır. Arayüzünün sade olduğu ve kod yazarken sizi masa başında kalmaya zorladığı söylenebilir.

Özetlemek gerekirse kod yazma editörleri çok fazladır fakat içine yazı yazabildiğiniz her uygulama ile kod yazmak mümkündür. Burada karar verirken önemli olan faktörlerin başında sizin hangi platform için hangi dille kod yazacağınızdır. Bunun kararı verilmiş ise editörün arayüzü ve kullanımına göre size en uygun olanı bulup o editörde ustalaşmak sizin için en iyisi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir