PROGRAMLAMA VE YAZILIM NEDİR ?

     Hazır sosyal medyada da çeşitli espriler türetilirken madem konu açıldı deyip programlama hakkında sizlere bir yazı sunmak istedim. Programlama ve yazılım bildiğiniz üzere çağın meslekleri arasında yer alır . Yaşadığımız çağ bilgi çağı olduğu için yazılım ve programlama bu konuda çok önemli yere sahiptir. Lafı çok uzatmadan programlama ve yazılım nedir size biraz bahsetmek isterim.

   İki kavramı da basit şekilde tanımlayacak olursak:

            Yazılım, var olan bir problemi çözmek amacıyla bilgisayar dili kullanılarak oluşturulmuş anlamlı anlatımlar bütünüdür, biraz daha basit bir anlatım ile bir vazifenin yerine getirilebilmesi için bilgisayar dilinde geliştirilen komut ve komutlara denir.

            Program ise genel veya özel problemler sonucunda problemi çözüme ulaştıracak yazılımlar bütünüdür.

Bu tanımlarla beraber yazılım ve programın farklı şeyler olduğunu ve neyin ne olduğunu birazcık öğrenmiş olduk. Programlama olması için bazı süreçlerin gerçekleşmesi gerekir.

Birden fazla süreçler birleşerek programı oluşturur. Bu süreçler şunlardır:

  • Problemin belirlenmesi; Bir program yazmak için öncelikle ortada bir problem olması gerekir. Bu problemin ne olduğunu iyi tanımak ve probleme neden olan etkenleri iyi belirlemek lazım gelir.
  • Çözüm yollarının belirlenmesi; Probleme neden olan etkenleri ortadan kaldırmak için bir çözüm yolu geliştirilmeli ve bu çözüm yolunun problemi en doğru şekilde çözeceğine emin olunmalıdır.
  • Algoritmanın geliştirilmesi; Algoritma bir problemin çözümü için gerekli basamakları sıralayıp çözüme ulaştıracak merdiveni tamamlama biçimidir. Programlamada çok önemli yere sahiptir. Mantıksal ve sözel olarak çözüme ulaşmak için hangi sırayı takip etmesi gerektiğini belirtmek için kullanılır.
  • Akış şeması oluşturulması; Akış şeması algoritmanın görselleştirilmiş halidir diyebiliriz. Algoritma ve akış şeması programı en az hata ile en küçük ayrıntıları dahi atlamadan yazmamız için büyük kolaylık sağlayacaktır.
  • Uygun programlama dilinin seçilmesi; Programlama dili insan ile programın yazılacağı bilgisayar arasında iletişimi sağlayan, programın nasıl çalışacağı ve çalışırken hangi durumlarda nasıl bir tepki vereceğini standart bir şekilde bilgisayara ve derleyiciye açıklayan söz dizimi şeklidir. Seçilen programlama dili problemin çözümünde tüm ihtiyaçları karşılayacak kapasiteye sahip olması gerekmektedir. Bir web sitesini programlamak için Assembly dili kullanmak anlamsızdır. Tıpkı bir işlemci programlamak için PHP kullanılamayacağı gibi.
  • Programın yazılması, derlenmesi ve test edilmesi; Gerekli olan programın bilgisayar yardımıyla yazılması ve derlenmesidir. Test aşaması ise programın düzgün çalışıp çalışmadığını, komutlara gerekli tepkiyi gösterip göstermediğini, olası ve olağan dışı durumlarda nasıl tepki verdiği, son kullanıcının hata ile karşılaşmaması için her türlü olasılığın testini yapmaktır.

  Evet şu ana kadar programlama nedir, yazılım nedir ve programlama süreci nasıl gelişir onlar hakkında bilgi sahibi olduk . Programlama yapabilmek için sebep-sonuç odaklı düşünceye ve bir bilgisayardan başka bir şeye ihtiyacınız yoktur. Bilgisayarınızda çeşitli projeler , yazılımlar oluşturmak için çeşitli derleyici , düzenleyici ve geliştirici programlara ihtiyacınız olacaktır. Belirli amaçlar için çeşitli program dilleri geliştirilmiştir bu dilleri öğrenerek ve kullanarak yazılım ve projeler geliştirebilirsiniz. Bu kadar nesnel bilgi içeren bilgilerin bu yazı için yeterli olduğunu düşünüyorum. Kafanızda artık bazı şeylerin canlandığını ve yeni bilgiler öğrendiğinizi düşünerek yazımı bitirmek istiyorum.

   Bir diğer yazımda sizlerle yukarıda bahsettiğim programlama dillerinin neler olduğunu, derleyici ve geliştirici programlarının neler olduğu hakkında, tarihsel gelişimleri ve nasıl öğrenebileceğimiz hakkında  kısa bilgiler vereceğim. Şimdilik sağlıklı ve mutlu kalın. 

Umutcan Recep Topcuoğlu

İsmim Umutcan Recep TOPCUOĞLU .19 yaşındayım ve Ankara'da doğdum . Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü birinci sınıf öğrencisiyim. Boş vakitlerim de sevdiğim konular üzerinde araştırma yapmaktan hoşlanır ve karikatür okumayı çok severim. Sohbet etmekten ve bilgisayar oynamaktan da aşırı zevk alırım . Bunun yanı sıra kendimi yazılım sektöründe geliştirmeye ve proje geliştirmeye adadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir